مقالات

مزایای اینورتر

اینورتر Inverter

عملکرد اینورتر چگونه است؟

اصطلاح اینورتر (Inverter) به‌طور کلی معادل است با دستگاهی که بتوان به‌کمک آن جریان مستقیم برق DC را به جریان متناوب AC تبدیل کرد.

در اینورترها برق AC شهری، که برق متناوبی با ولتاژ ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز است، ابتدا به برق DC تبدیل می‌شود؛ اما عملکرد اصلی اینورتر زمانی است که دوباره این برق را به برق متناوب AC، اما با ولتاژ و فرکانس موردنیاز دلخواه و متناسب با کارکرد برقی مصرف‌کننده تبدیل می‌کند.

سرعت گردش موتور (RPM یا همان دور بر دقیقه) به‌طور مستقیم با ولتاژ و فرکانس موتور در ارتباط است: هرقدر که ولتاژ و فرکانس افزایش پیدا می‌کند، سرعت گردش موتور نیز بیشتر می‌شود.

زمانی که بار موتور الکتریکی به فرکانس و ولتاژ پایین‌تری نیاز دارد، می‌توان از اینورتر برای پایین‌ آوردن ولتاژ و فرکانس استفاده کرد؛ همچنین زمانی که بخواهیم سرعت موتور الکتریکی را کاهش دهیم، می‌توانیم به‌کمک اینورتر سرعت را کاهش دهیم.

مثلا وقتی مقدار لباس کمتری در ماشین لباس‌شویی ریخته می‌شود، ماشین با تشخیص وزن لباس، با قدرت و سرعت کمتری گردش می‌کند. در دستگاه‌هایی مثل آسانسور هم با کنترل سرعت موتور آسانسور در موقعیت‌های مختلف حرکت آن بین طبقات، حرکت کنترل‌شده‌تر و نرم‌تری را شاهد هستیم.

مزایا و کاربردهای اینورتر به طور کلی:

هر حرکتی که با الکتروموتور انجام می‌شود، با استفاده از اینورتر می‌تواند به حرکتی کنترل‌شده‌تر و هوشمندانه‌تر تبدیل شود. مثلا وقتی پمپ آب برای هتل استفاده می‌شود، سرعت گردش پمپ می‌تواند براساس تعداد شیرهای باز و در حال مصرف آب، تغییر کند و از فشار زیاد آب در مواقع مصرف کم جلوگیری کند.

اینورتر همچنین سرعت گردش دیگ ماشین لباس‌شویی را براساس میزان لباس قرارداده‌شده در آن و نیز کارکرد کمپرسور یخچال را براساس میزان مواد داخل یخچال تنظیم می‌کند. از این وسیله در کاربری‌های صنعتی برای فعالیت‌های گشتاور ثابت مثل اسکرودر، نوار نقاله، میکسر، و برای فعالیت‌های توان ثابت ازجمله کشش و نیز برای فعالیت‌های گشتاور متغیر مثل فن و پمپ صنعتی استفاده شود.

از اینورتر برای سانتریفیوژ (موتورهای دور بالا) نیز استفاده می‌شود. به‌کمک اینورتر، دور سانتریفیوژ بسیار بالا می‌رود و ذرات ریز مواد از هم جدا می‌شوند.

 1. تنظیم کننده سرعت موتور (کنترل دور)
 2. تغییر دهنده جهت دور به راحتی و بدون نیاز به کنتاکتور
 3. روشن و خاموش نمودن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
 4. کاهش ضربه های مکانیکی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید قسمت مکانیکی
 5. حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ و جلوگیری از آسیب دیدن موتور
 6. راه اندازی نرم بدون هیچگونه ضربه
 7. حفاظت موتور در برابر اضافه برابر

به طور کلی اینورترها در سه ناحیه استفاده می گردند:

 1. فعالیت های گشتاور ثابت مثل میکسرها ، اکسترودرها
 2. فعالیت های توان ثابت مثل کشش و دستگاههای ماشینی
 3. فعالیت های گشتاور متغییر مثل فن و پمپ

در اینجا به 10 مزیت دیگر که کاربران هنگام راه اندازی موتور با اینورتر متوجه می شوند، اشاره شده است:

 1. جریان راه انداز کنترل شده:
  زمانی که یک موتور AC در طول خط راه اندازی می شود، برای راه اندازی موتور و بار، 3 تا 8 برابر بار کامل جریان می کشد. این جریان موجب خم شدن سیم پیچیهای موتور و تولید حرارت می شود که به مرور زمان موجب کاهش طول عمر موتور می شود. یک اینورتر اینوت موتور را در ولتاژ و فرکانس صفر راه اندازی نموده و بعد از ست شدن آن، سیم پیچی های موتور را آهن ربا می کند که معمولا 27 تا 07 درصد جریان بار کامل را میکشد. اضافه جریان در این مرحله به بار متصل شده، نرخ شتاب و سرعت شتاب داده شده بستگی دارد. جریان راه اندازی به شدت کاهش یافته و طول عمر موتور AC نسبت به راه اندازی در طول خط
  افزایش می یابد.
 2. 5 کاهش اختلالات خط:
  راه اندازی یک موتور AC در طول خط، توان زیادی از سیستم متصل به موتور می کشد. غالبا، خرابی های ولتاژ و دامنه ی آن وابسته به سایز موتور و گنجایش سیستم توزیع هستند. این خرابی های ولتاژ می تواند در باعث کاهش ولتاژ و در نتیجه موجب خاموشی تجهیزات حساس متصل به یک سیستم توزیع شوند. مواردی مانند کامپیوترها، سنسورها، سوییچ ها و کنتاکتورها حساس به ولتاژ هستند. استفاده از یک اینورتر اصفهان ، خرابی ولتاژ را حذف می کند زیرا موتور در ولتاژ صفر راه اندازی شده و صعود می کند.
 3. توان کم تر مورد نیاز برای راه اندازی:
  اگر توان متناسب با جریان و ولتاژ است پس توان مورد نیاز برای راه اندازی یک موتور AC در طول خط به طور قابل ملاحظه ای بالاتر از زمانی است که از اینورتر استفاده می کنیم. این موضوع فقط در زمان راه اندازی حقیقت دارد، زیرا توان راه اندازی موتور در بار ،بدون توجه به ثابت یا متغیر بودن سرعت، یکسان است. مسئله این است که بعضی سیستم های توزیع دارای محدودیتی هستند و فاکتورهای مورد نیاز به مصرف کنندگان صنعتی بستگی دارد. این موضوع با استفاده از اینورتر قابل حل است.
 4. شتاب کنترل شده:
  یک اینورتر invt در سرعت صفر شروع می شود و با یک شیب قابل تنظیم توسط کاربر به نرمی شتاب می گیرد. از طرف دیگر، راه اندازی موتور AC در طول خط، یک شوک مکانیکی بزرگ برای موتور و بار متصل شده است که این شوک به مرور زمان موجب افزایش استهلاک بار متصل شده می شود.
 5. سرعت قابل تنظیم:
  استفاده از اینورتر ، امکان بهینه نمودن فرآیند را فراهم می سازد، راه اندازی در سرعت پایین را میسر می نماید همچنین قابلیت تنظیم سرعت از راه دور به وسیله ی کنترلرهای قابل برنامه ریزی یا کنترلرهای فرآیند را دارد.
 6. حد گشتاور قابل تنظیم:
  با استفاده از اینورتر می توان دستگاه و فرآیند تولید را از آسیب محافظت نمود. (زیرا میزان گشتاور اعمالی توسط موتور به بار به طور دقیق قابل کنترل است.) اینورتر می تواند به گونه ای تنظیم شود که حد گشتاور را محدود نماید بنابراین موتور AC هیچ گاه از حد تجاوز نمیکند.
 7. توقف کنترل شده:
  به همان میزان که شتاب کنترل شده حائز اهمیت است، توقف کنترل شده نیز می تواند برای کاهش استهلاک مکانیکی مهم باشد.
 8. ذخیره انرژی:
  پمپ و فن گریز از مرکز اعمال شده توسط یک اینورتر ، مصرف انرژی را کاهش می دهد همچنین مشخصات بار گشتاور متغیر را دنبال نموده که توان متناسب با مکعب سرعت و گشتاور متناسب با مربع سرعت دارد. اینگونه، اگرسرعت فن نصف شود، توان مورد نیاز برای راه اندازی فن در بار با نسبت 1کاهش میابد. استفاده از موتور با سرعت ثابت نیاز به گلوگاه مکانیکی مانند پره یا دمپر دارد.
 9. عملکرد معکوس:
  استفاده از یک اینورتر ، نیاز به راه انداز معکوس را حذف می نماید زیرا فازهای خروجی به موتور میتوانند به صورت الکترونیکی و بدون هیچ وسیله مکانیکی تغییر کنند. حذف راه انداز معکوس موجب حذف هزینه نگهداشت آن و کاهش فضای مورد نیاز برای تابلو می شود.
 10. حذف اجزائ مکانیکی درایو:
  با استفاده از یک اینورتر میتوان نیاز به اجزائ گران قیمت مکانیکی مورد نیاز برای تغییر دور مانند گیربکس متغیر را حذف نمود. زیرا اینورتر میتواند با سرعت متغیر نامحدود کار کند. اینورتر می تواند بدون وسیله ی کاهنده یا افزاینده بین موتور و بار ، سرعت بالا یا پایین را ارائه نماید که موجب حذف هزینه نگهداشت و همچنین کاهش فضای مورد نیاز می شود.

آرکو کالا بزرگ ترین مرجع اتوماسیون صنعتی ایران

جهت راهنمایی بیشتر و خرید اینورتر های برند های برتر دنیا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس : 37133856-051   37133855-0

برای مشاهده و خرید دیگر محصولات صنعتی و همچنین مقالات دیگر راجع به شرکت های دیگر از سایت ما بازدید کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.